Mějte na paměti, že každá bylina je jedinečná a tak potřebuje individuální přístup i co se sušení týká.
Sušení bylin
Sušení bylin začíná hned po jejich nasbírání. Je to fáze, kdy se z rostliny odstraňuje obsažená voda. Doba sušení je závislá na tom, kolik vody potřebujeme z té které bylinky vyloučit.
Nejdříve nechte byliny venku, ideálně ve stínu, dokud nepovadnou. Pak máte dvě možnosti, jak můžete pokračovat – buď můžete sušit rostliny v troubě, nebo na nějakém vhodném suchém místě. Každému vyhovuje něco jiného, takže jaký způsob si nakonec vyberete, to nechám na vás. Oba způsoby jsou k bylinám šetrné, pokud dodržíte základní rady.
Sušení v troubě
Jestli jste se rozhodli sušit rostliny v troubě, pak doporučuji dát pozor na teplotu. Stonky, listy či květy (zkrátka nadzemní části rostlin) sušte do teploty 35 °C. U kořenů a oddenků bych doporučoval teplotu nanejvýše 60 °C.
Sušení na půdě
Pokud jste si vybrali druhý způsob, najděte doma suchý, stinný a vzdušný koutek, kde bude rostlinám dostatečně proudit vzduch. Taková půda je na sušení bylin jako dělaná.
Stébla a stonky zavěšte vzhůru nohama ve svazcích na šňůru nebo je rozložte na mřížky. Aby se byliny nezapařily, budete je muset každý den obracet.
Listy, květy a kořeny můžete sušit třeba na dně bedýnky. Bobule s klidem nechejte sušit v papírové krabici.
Několik mých postřehů
• Pokud jste si domů přinesli zablácené nebo jinak ušpiněné rostliny, opláchněte je před sušením vodou.
• Oddělte od sebe aromatické a nearomatické bylinky – nedoporučuji je sušit pospolu.
• Pokud sušíte kořeny, dobře je omyjte a nakrájejte na malé kousky (tak 1 až 2 cm). Větší kousky byste sušily zbytečně dlouho.
• Kořeny, stonky a kůry sušíme většinou 15-20 dnů, listy obvykle 8-10 dnů, květy 3-4 dny.
• Byliny by vám při sušení určitě neměly zčernat.
Skladování bylin
Kromě sušení je stejně důležité, jak potom rostliny uskladníte. Pokud byste bylinky nesprávně skladovali a sušili, hrozí, že se v nich nahromadí mykotoxiny. Plísně, které se pak na sušených rostlinách vytvoří, obsahují nebezpečné látky a bylina by nakonec nemusela být k užitku, ba naopak by vám mohla uškodit.
Já mám dobré zkušenosti s uchováním rostlin v prodyšných sáčcích z tkaniny a rád uchovávám bylinky ve sklenicích. Byliny skladujte na suchém místě a dejte pozor, abyste je nevystavovali přímému sluníčku.
Správně sušené a skladované rostliny si většinou zachovají svoji přirozenou barvu a vůni. Vydrží vám rok, některé dokonce i dva. Přeji hodně radosti a užitku, až si z vlastnoručně nasbíraných a usušených bylin budete vařit třeba čaje.
Spoustu receptů najdete i přímo u mě v herbáři.