Stopy Yaconu objevili archeologové na pohřebištích kultur, které o staletí předcházely kultuře Inků. Listy Yaconu se podílí na snižování hladiny cukru v krvi. Hlízy jsou konzumovány v Jižní Americe jako sladké ovoce podobně jako ananas.
Pouze listy Yaconu vykazují efekt snižování krevního cukru. Sušení listů je jedna z nejstarších přirozených metod jejich konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.
Yacon je vytrvalá rostlina z čeledi Asteraceae, rostoucí do výšky 1,5 - 3m. Má tmavě zelené, celeru podobné listy, pokryté chmýřím. Květy jsou malé, nenápadné, žluté barvy. Jednotlivá rostlina vytváří pod zemí 4 až 20 masitých hlíz. Dužnina hlíz obsahuje velké množství vody, je slabě nažloutlá a velmi křehká, se sladkou, slabě pryskyřičnou chutí.
Využívané části rostliny Yacon jsou listy a hlízy.
V listech Yaconu jsou obsaženy látky, které mají vliv na snižování hladiny krevního cukru. Další obsahové látky v listech Yaconu vykazují antioxidační účinky. Listy obsahují některé seskviterpeny, které v laboratorních testech vykazují účinky proti bakteriím a plísním a kvasinkám. Významný je i obsah oligosacharidů v hlízách.
Yaconu se daří v prohřívaných údolích pohoří And v Jižní Americe, ale můžeme ho najít až do výšek okolo 3 200m nad mořem. Domovem Yaconu jsou nižší oblasti pohoří And v Peru, Ecuadoru, Bolivie a Kolumbie. Je velmi dobře přizpůsobena sezónním cyklům sucha či chladna.
V místech výskytu se Yacon pěstuje pro chutné a sladké hlízy. Listy Yaconu mají svoje nezastupitelné místo v systému tradiční etnické medicíny. Jsou využívány od nepaměti.
Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.