Máta peprná ulevuje bolestem hlavy a tiší migrénu. Má také blahodárné účinky při bolestech žaludku a střev.
Hlavní účinky máty peprné:
Máta peprná má blahodárné účinky na trávicí trakt. Mátový čaj se skvěle hodí k tišení křečí žaludku a střev, pomáhá i proti plynatosti nebo průjmům.
Pití mátového čaje ulevuje bolestem hlavy a pomáhá proti migrénám.
Při vnějším použití například oleje nebo masti, vyvolává pocit chladu, způsobuje místní znecitlivění a působí desinfekčně. Máta peprná se uplatňuje i inhalačně při katarech dýchacích cest.
Máta peprná je 30 – 90 cm vysoká rostlina. Listy má řapíkaté, zašpičatělé s pilovitě zubatým okrajem. Má drobné, růžovo-fialové květy a jejím květenstvím je lichoklas. Máta je typická svou silnou vůní.
Drogou máty peprné jsou listy, někdy se ale můžeme setkat i s využitím celé nadzemní části bez květů, nebo pouze stonků.
Terapeuticky účinnou látkou je silice s výrazným podílem mentolu (30 - 55 %). Dalšími složkami jsou například menthon, cineol, mentofuran, menthylacetát, karvol, jasmon.
Máta peprná byla popsaná až v 17. století v Anglii. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, ale výlučně se pěstuje.
Máta se sbírá mezi červnem a zářím.
Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.