Heřmánkův herbářByliny, bylinky a jejich použití v péči o tělo i ducha
Domovská stránka / Herbář léčivých bylin / Eleuterokok ostnitý

Eleuterokok ostnitý

(Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok ostnitý je známý pro své povzbuzující účinky na celý organismus, působí proti vysoké hladině cholesterolu a cukru a pomáhá proti nízkému tlaku.

Účinky eleuterokoku ostnitého

  • Povzbudivý
  • Detoxikační
  • Snižuje cholesterol
  • Snižuje hladinu krevního cukru
  • Zvyšuje tlak

Použití

Eleuterokok ostnitý se obvykle používá v podobě tinktur nebo někdy jako nálev pro celkové posílení organismu. Pomáhá při nadměrném stresu, únavě, posiluje oslabenou obranyschopnost, odvádí z těla toxické látky a zpomaluje stárnutí organismu. Eleuterokok působí proti depresím, nízkému tlaku, funguje jako afrodiziakum a povzbuzuje činnost centrální nervové soustavy. 

Tinktura eleuterokoku ostnitého pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krevním oběhu.

Popis

Eleuterokok ostnitý, lidově označovaný jako sibiřský ženšen nebo čertův kořen, je trnitý keř s šedavou kůrou, dorůstající většinou do výšky 2 – 5 m. Listy eleuterokoku jsou dlanitě složené, pětičetné, řapíkaté a mají pilovitý okraj. Eleuterokokové květy jsou dlouze stopkaté, pětičetné a skládají se do kulovitě okoličnatého květenství. Plodem je drobná peckovice modročerné barvy.

Droga

Používanou částí eleuterokoku ostnitého jsou kořeny a někdy také listy.

Účinné látky

Kořeny a listy eleuterokoku obsahují glykosidy, lipidy, silice, pryskyřice, flavonoidy, polysacharidy, saponiny a minerální látky jako draslík, fosfor a vápník.

Výskyt

Eleuterokok ostnitý roste v oblastech Sibiře a východní Asie.

Doba sběru

Kořeny eleuterokoku se sbírají mezi zářím a říjnem.

foto: © wikimedia

Budu rád, pokud mi napíšete nebo pro vás bude můj web inspirací. Nekopírujte však, prosím, jakýkoliv obsah webu bez předchozího svolení. Pokud chcete použít nějaký text nebo obrázek, napište mi nejprve na frantisek@hermankuvherbar.cz.